סוגי קרקע
Picture of אופטימל אינווסט
אופטימל אינווסט

סוגי קרקע – אופטימל אינווסט

בחינת סוגי קרקע להשקעה היא הדבר הראשון שכל משקיע נדלן חייב להכיר. רק כך ניתן לדעת באילו סוגי קרקעות כדאי להשקיע, מה ההבדלים בין קרקע כזאת לאחרת, מה היתרונות והחסרונות ברכישת קרקע מסוגים שונים וכדומה. בגדול ניתן לחלק את הקרקע לכמה קבוצות עיקריות לפי סוג הקרקע, ייעוד הקרקע ועוד. הנה רשימה של כל סוגי הקרקעות בישראל לפי הגדרת היסוד שלהן.

7 סוגי קרקעות בישראל – אופטימל אינווסט

אפשר לחלק את סוגי הקרקע בישראל לשבע קבוצות עיקריות וכך הן גם מוגדרות:

קרקע למגורים – זוהי קרקע למטרת מגורים וקרקע המיועדת לבנייה. זוהי קרקע שקיבלה אישור בנייה למטרת מגורים בלבד, בין אם שכונת מגורים שלמה, בתים פרטיים או בנייני מגורים לגובה ומגדלים. זוהי הקרקע המבוקשת ביותר אך רוב הקרקעות למגורים לא התחילו ככה אלא היו קרקעות חקלאיות או קרקעיות אחרות לא מופשרות ואז המחיר שלהן זול בהרבה מקרקע שכבר עברה את התהליך וקיבלה אישור בנייה.

קרקע למסחר ומשרדים – סוג קרקע נוסף הוא הקרקע למשרדים ולמסחר. על קרקעות אלה לא ניתן לבנות בנייני מגורים אלא קרקעות נדלן מסחרי: חנויות, משרדים, קניונים וכדומה, שגם הן קרקעות מבוקשות כמובן. איתור קרקע למסחר ורכישת קרקע כזאת יכולה להיות רווחית ביותר בין אם על ידי מכירה או השכרת הנכסים שנבנו על גביי הקרקע לשנים רבות קדימה בחוזים ארוכי טווח.

קרקעות לתעשייה – אלו קרקעות שיעד הקרקע שלהן הוא לפיתוח מפעלים, בתי מלאכה, מבני תעשייה וכדומה, בין אם בפארקים תעשייתיים קיימים או חדשים הנמצאים בתכנון. גם כאן מי שמצליח לאתר ולרכוש קרקע במצב התחלתי, יכול להפיק ממנה את המיטב לאחר כמה שנים מעטות בלבד על ידי מכירתה או השכרת הנכס הבנוי עליה.

קרקע לתחבורה – אלו קרקעות שהמדינה משתמשת בהם למטרת בניית וסלילת כבישים, מסילות רכבת, מסלולי תחבורה ציבורים לאוטובוסים, שטחים להקמת נמלי ים ונמלי תעופה, הקמה של מגרשי חנייה וכדומה. טיפ חשוב: בבואכם לבחון קרקע המוצעת לכם למכירה חובה לוודא ששטח האדמה לא משויך לאחד הפרויקטים התחבורתיים או הממשלתיים האחרים שכן הקרקע פשוט לא תהיה שלכם בסופו של דבר גם אם רכשתם אותה. חובה לבדוק הייטב את סטטוס הקרקע, למי היא שייכת, מה תוכנית הקרקע באזור המקיף וכו’.

קרקע לתיירות – על קרקעות אלה מוקמים בתי מלון, צימרים, מרכזי נופש, אכסניות וכדומה. מין הסתם פוטנציאל הרווח כאן גם הוא יכול להיות רב אם מצאתם קרקע המיועדת לתיירות באזור ביקוש חדש, למשל שדה התעופה באילת שפונה לטובת הקמת בתי מלון חדשים וכדומה.

קרקע לחקלאות – לא נותרו הרבה קרקעות בישראל אך אלו שנותרו הם על פי רוב קרקעות חקלאיות. קרקעות אלו מיועדות לגידולים חקלאיים, צורכי חקלאות וכו’. דווקא קרקעות אלו הן בעלות הפוטנציאל הרב ביותר להפוך לקרקעות המיועדות למגורים. מדוע? מכיוון שאדמות חקלאיות הנמצאות בידיים פרטיות יכולות להיות מוסבות לקרקע למגורים בצורה קלה ומהירה יחסית. עדיין יש כברת דרך שצריך לעבור לפני שהופכים ייעוד של קרקע חקלאית לקרקע למגורים אך זה אפשרי. אופטימל אינווסט מומחית בתחום זה ומזמינה אתכם לשמוע פרטים נוספים על כך עוד היום.

שטחים פתוחים – השטחים הפתוחים רובם ככולם שייכם למדינה ונכון לעכשיו אינם מיועדים לבנייה. מדובר בקרקעות עליהן קיימים שמורות טבע, גנים ופארקים לאומיים, יערות וכדומה.

איך לא לפול על רכישת סוג קרקע לא מתאים לבנייה

פרסומים רבים מובילים אתכם להתעניין ברכישת קרקעות שונות. המחירים של חלקות אדמה אלה לפעמים נמוכים מדי, כך נראה לכם ואתם לא מבינים איך יכול להיות שטח אדמה כזה במחיר כזה. זו הסיבה שצריך עין של מומחה וניסיון של מי שבקיא בתחום ועושה עבודת שטח מקצועית רבה באיתור ופיתוח פרויקט נדלן מסוג רכישת קרקע. קל מאוד להעלות תמונה יפה עם כמה מילים ומספרים ולמשוך לקוחות. השאלה היא מה נשאר על הנייר ומה מקודם בפועל. לכן חשוב לא להסתנוור מהצעות אלה ולא ליפול בפח על הבטחות שווא. יש לוודא: מה סוג הקרקע, מה צפי הבנייה עליה, מה המחיר, המיקום, הסטטוס שלה, מי האבא והאמא של הקרקע, מה ההיסטוריה של הקרקע עד לרמה של בדיקת צפיפות הקרקע וסקר קרקע  שחובה לבצע לפני עליה לשטח לבנייה גם אם מדובר בקרקע שכבר מיועדת לבנייה.

“בחירה מדוקדקת של סוג הקרקע וייעוד הקרקע תחסוך לכם כסף ועוגמת נפש”

בכל אלה ועוד אנו עוסקים וכאשר אנו בוחרים פרויקט נדלן שמעורבות בו קרקעות, אלו הדברים הראשונים שאנו בודקים בעזרת אנשי שטח, שמאים, עורכי דין ואנשי נדלן המקורבים לפרויקט עצמו. כל זה עדיין לא מספיק ויש צורך להיות מעודכנים גם במה שקורה במסדרונות העירייה הרלוונטית אליה משויכת הקרקע והן בחדשות הממשלתיות לגביי תוכניות המתאר והתב”ע באזור בו נמצאת הקרקע.

סוגי קרקע המבוקשים ביותר לרכישה: קרקע מופשרת מאושרת לבנייה: אופטימל אינווסט

למידע נוסף על סוגי קרקע ואפשרויות השקעה ורכישה של קרקעות מופשרות המיועדות למגורים הנמצאות בתהליכים מתקדמים של תכנון ובנייה בוועדות המחוזיות והעירוניות השאירו שם פרטים. נשמח לחזור לאליכם עם מידע מקיף ומקצועי והזדמנות בלתי חוזרת להשקעה בתחום. קבעו עמנו פגישה במהלכה תחשפו לפרויקטים המבוקשים ביותר באזורי הביקוש המובילים בישראל עוד היום. חייגו או השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם האפשרי. להתראות ובהצלחה

דילוג לתוכן